Заходи з лабораторної біологічної безпеки та біологічного захисту є важливою складовою лабораторних практик, які спрямовані на захист здоров’я та життя працівників лабораторій, безпеку суспільства, здоров’я та благополуччя тварин та безпеку довкілля від ненавмисного або навмисного впливу біологічних патогенних агентів.

Ці заходи плануються та ефективно реалізуються за допомогою програм з оцінки ризиків та через розвиток культури безпеки, які є необхідними для убезпечення робочих місць лабораторій. Вони мають на меті зведення до мінімуму ймовірності та серйозності будь-якого потенційного впливу біологічних патогенних агентів.

Створення та запровадження нових технологій, зокрема використання молекулярних методів досліджень, у практику ветеринарної медицини і гуманної медицини, значно просунулося вперед і зменшили кількість діагностичних заходів, які вимагають накопичення біомаси збудників інфекційних хвороб людей, тварин та рослин у високих титрах.

Необхідність оновлення міжнародних рекомендацій щодо біобезпеки лабораторій є частиною більш широких ініціатив з підвищення глобальної обізнаності щодо стандартів біобезпеки, популяризації основних принципів і підходів з гарантування біологічної безпеки, аби вони були доступними для країн з широким спектром фінансових, технічних та нормативних ресурсів.

Сьогодні з наданого дозволу Всесвітньої організації охорони здоров’я, колективом фахівців ПНУ «Науково-дослідний інститут єдиного здоров’я» та ГО «Інститут Єдиного Здоров’я» виконано адаптований переклад Керівництва ВООЗ з лабораторної біобезпеки та безоплатно передали 3 примірники посібника нашій лабораторії.

 Посібник з лабораторної біобезпеки (четверте видання та асоційовані монографії) ознайомлює нас з основними концепціями лабораторного біозахисту та узагальнює принципи біобезпеки. Крім того, описано створення групи та використання загального оцінювання ризиків, а також стратегії впровадження, надано шаблони з оцінки ризиків.